GŁUCHOŁASKA IZBA PAMIĘCI

Od 2023 w ramach działalności Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu działa Głuchołaska Izba Pamięci – ekspozycja stała Orderu Uśmiechu. Jest to zbiór pamiątek związanych z historią Orderu Uśmiechu – jedynego na świecie odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci.

Głuchołazy są szczególnie związane z tym słonecznym orderem, bo to właśnie głuchołazianka, Ewa Chrobak, jako dziewięciolatka wygrała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym na projekt Orderu Uśmiechu, ogłoszonym przez redakcję „Kuriera Polskiego” i Telewizję Polską. W Głuchołazach znajduje się również aleja zasłużonych Kawalerów Orderu Uśmiechu, gdzie od kilkunastu lat odsłaniane są pamiątkowe tabliczki. W końcu samo miasto, jako jedyne na świecie, nosi miano Miasta Orderu Uśmiechu.

Dzisiaj jest to Order międzynarodowy. Otrzymało go blisko 1000 osób z ponad 40 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu dominują osoby dla ogółu anonimowe, ale są też w świecie znane osobistości, przede wszystkim Papież Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, pisarka Astrid Lindgren, Królowa Szwecji-Sylwia, prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, piosenkarka Majka Jeżowska, Marek Kotański – twórca Monaru i Markotu, Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny 2500 żydowskich dzieci. Najmłodszym w historii Kawalerem Orderu Uśmiechu został Marek Michalak – były Rzecznik Praw Dziecka. Wszystkich łączy miłość do najmłodszych oraz dewiza Kapituły Kawalerów Orderu Uśmiechu: Dobro wszystkich dzieci na świecie, najwyższym celem ludzi szlachetnych.

W związku z tym proponujemy  Państwu wizytę edukacyjną dla dzieci i młodzieży w Głuchołaskiej Izbie Pamięci, która znajduje się w budynku Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Głuchołazach przy ul. Bohaterów Warszawy 10 (wejście z prawej strony budynku).

Ekspozycja stała jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00. Grupy zorganizowane zapraszamy do wcześniejszego umówienia się w biurze administracji Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu (pierwsze piętro) przy ul. Bohaterów Warszawy 7 lub telefonicznie: (77) 409 28 45.