Dożynki 2023 Podziękowania

W sobotę, 26 sierpnia w Suchej Kamienicy odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne. Starostami Dożynkowymi byli Anna Królik z Polskiego Świętowa oraz Mieczysław Skupień, radny i sołtys Suchej Kamienicy.

Wśród zaproszonych gości był poseł Rajmund Miller, dyrektor Biura Obsługi Urzędu Wojewódzkiego w Opolu Marcin Kaczmarczyk oraz członek Zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka. Licznie przybyłych gości przywitali burmistrz Edward Szupryczyński, przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Migała oraz Dyrektor Tomasz Kanas.

W trakcie części oficjalnej rozdano nagrody dla rolników przyznane przez burmistrza, a także w konkursie ekologicznym oraz za przepiękne korony dożynkowe. W 2024 roku dożynki gminne odbędą się w Sławniowicach, o czym dowiedzieliśmy się w uroczystości symbolicznego przekazania sierpa organizatorom przyszłorocznych uroczystości.

W części biesiadnej goście mogli wysłuchać ciekawego programu artystycznego. Wystąpili m.in.: uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Markowice, Polski Świętów, Sucha Kamienica, solistki Studia Piosenki CK – Wiktoria Rola i Klaudia Janicka, zespół „Leśne Echo” w programach folkowym i estradowo – biesiadnym, zespół „Niwniczanki” w programie tanecznym i kabaretowym, gwiazda wieczoru zespół „Babylon – Boney M. Cover Show” z największymi przebojami zespołu Boney M.

Wśród licznych atrakcji na dożynkowym placu znajdowały się: stoiska gastronomiczne i rękodzieła, lokomotywa , pokaz karate , pokaz wozów bojowych OSP Polski Świętów czy dmuchańce.

Święto Plonów to czas podziękowań za najlepsze, co ofiarowała nam Ziemia. Tegoroczne Dożynki nie mogły się odbyć bez wsparcia i intensywnych przygotowań wielu osób, instytucji oraz organizacji i sponsorów. Nie sposób wymienić wszystkich, ale szczególne podziękowania składamy:

– Gminie Głuchołazy i Jednostkom Gminy za współorganizację,

– Sołectwu Sucha Kamienica: Sołtysowi i Mieszkańcom za realizację i pomoc,

– Sponsorom za pomoc finansową:

– Malta – Decor sp. z o.o.

– Schattdecor sp. z o.o.

– Przedsiębiorstwo Produkcji, Handlu i Usług „Arenda” sp. z o.o.

– Spółdzielnia Produkcji Rolnej w Bodzanowie

– Głuchołaskie Zakłady Papiernicze sp. z o.o.

– Bank Spółdzielczy w Leśnicy oddział w Głuchołazach

– Przedsiębiorstwo Produkcji, Handlu i Usług „Starpol” sp. z o.o.

– Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Biskupowie

– Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Gierałcicach

– Przedsiębiorstwo Produkcji, Handlu i Usług „Agrovita” sp. z o.o.

– Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Nowym Świętowie

– Agra-H Import – Export spółka jawna

– K.M.K. Marmur – Granit, Józef Piotr Kiełb, spółka jawna w Gierałcicach

– Transport Towarowy – Handel, Ignacy Sierotowicz, Bodzanów

– Piekarni „Rogal” Urszula Pach

– Auto Fan Zbigniew Dąbrowski

– Producent Słodyczy „Pico Polska” Głuchołazy

– Panu Markowi Szymanowskiemu za pomoc techniczną,

– Orkiestrze Dętej Gór Opawskich Głuchołazy za oprawę muzyczną ceremoniału dożynkowego,

– Sołectwom: Podlesie, Polski Świętów i Markowice za wypożyczenie namiotów,

– Firmie „ARTON – Joachim Okos” za realizację nagłośnienia i oświetlenia,

– Firmie Dmuchańce Opolskie „Mączka” za atrakcje dla dzieci,

– Łukaszowi Staszkiewiczowi za zabezpieczenie medyczne,

– Firmie „Roboty Budowlane Instalatorstwo Elektryczne Bogdan Pępek” za obsługę elektryczną

– Kołom Gospodyń Wiejskich z Gierałcic, Nowego Lasu i Wilamowic Nyskich oraz Sołectwom Podlesie i Sucha Kamienica za przepyszne jedzenie,

– Barowi „Folga” za zimne napoje,

– Wystawcom za prezentację swoich produktów,

– oraz tak licznie zgromadzonej publiczności za przybycie.

Bardzo dziękujemy za to, że byli Państwo z nami w tym wyjątkowym dniu i za wspólne kultywowanie pięknych dożynkowych tradycji. Do zobaczenia za rok!

Dyrektor oraz Pracownicy Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach