Spotkanie z Martyną Wojciechowską

21 września to szczególna data – Światowy Dzień Orderu Uśmiechu, czyli jedno z najsympatyczniejszych odznaczeń na świecie. Wszystkim nam wiadomo, że to jedyna taka nagroda przyznawana dorosłym przez dzieci.
Nie przypadkiem spotkaliśmy się właśnie tu, w Głuchołazach.

Po pierwsze, to Głuchołazianka, Ewa Chrobak ponad 55 lat temu narysowała znak graficzny Orderu. Na pomysł jego nadawania wpadła w 1968 r. redakcja Kuriera Polskiego, którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Po drugie, od pięciu lat, Głuchołazy jako jedyne miasto na świecie noszą tytuł Miasta Orderu Uśmiechu. Również nasze Centrum Kultury, od pięciu lat nosi zaszczytne imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Uroczystości rozpoczęły się w Sali Widowiskowo – Kinowej Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, gdzie dyrektor Tomasz Kanas przywitał zgromadzonych gości. Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu reprezentowali: dr Marek Michalak, Bożena Węglarz, Ewa Chrobak, Magdalena Bogdańska – Maciak oraz Kawaler Orderu Uśmiechu profesor Stanisław Leszek Stadniczeńko.

Gościem specjalnym była – oczywiście – Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka, dziennikarka, pisarka, prezeska Fundacji Unaweza. W części artystycznej wystąpili wokaliści Dziecięcego Studia Piosenki CK, śpiewający pod kierunkiem Alicji Główki oraz tancerze ze Studia Artystycznego „Tęczowy Motyl” Joanny Kisiel. Nasi najmłodsi uczestnicy zajęć to nasza największa duma! Następnie Kapituła w oficjalnym ceremoniale odznaczyła medalem i tytułem Kawaler Orderu Uśmiechu (nr 1074) Martynę Wojciechowską. Serdeczne gratulacje złożyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Romanem Samborem – wiceburmistrzem i Mariuszem Migałą – przewodniczącym Rady Miejskiej. W krótkim wywiadzie z Magdą Beztroską – animatorką działań czytelniczych Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Głuchołazach, Martyna opowiedziała m.in. jak się czuje jako świeżo upieczony Kawaler Orderu.

Kolejnym punktem programu było odsłonięcie pamiątkowej tabliczki z uśmiechem przy Skwerze Orderu Uśmiechu. Wreszcie uroczyste otwarcie pierwszego etapu Głuchołaskiej Izby Pamięci, a w niej wystawy Muzeum Orderu Uśmiechu w budynku Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego – będzie to nowe miejsce na mapie atrakcji Głuchołaz.

Dziękujemy wszystkim za ten wyjątkowy dzień i zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.