AktualnościBez kategoriiPolecanePromowane

DKMS – Zostań dawcą szpiku

POMÓŻ KAROLINIE WYGRAĆ WOJNĘ!

Podróże to największa pasja pochodzącej z Głuchołaz Karoliny. – Im dalej, tym lepiej – opowiada. Poza tym lubi tańczyć, spotykać się ze znajomymi i czytać książki. Ostatnio najwięcej czasu poświęca jednak swojemu małemu synkowi: Maksowi. W zeszłym roku świat Karoliny wywrócił się do góry nogami, gdy dowiedziała się, że choruje na zespoły mielodysplastyczne.

„Idę na wojnę, którą wygram!”

We wrześniu ubiegłego roku zdrowie Karoliny się pogorszyło. Diagnoza była jednoznaczna – zespoły mielodysplastyczne. Są to choroby nowotworowe układu krwiotwórczego. – Gdy usłyszałam diagnozę był ze mną mój ukochany. Pojawiła się u mnie wtedy jedna myśl: idę na wojnę, którą wygram – wspomina Karolina.

Od tego czasu walczy z chorobą. W marcu rozpoczyna chemioterapię. Do pełnego wyzdrowienia niezbędny jest jednak przeszczep od Dawcy niespokrewnionego. Karolina szuka swojego bliźniaka genetycznego.

Rodzina opoką

Mąż Antoni i synek Maksymilian są dla Karoliny największą motywacją do walki z chorobą. Ogromnym wsparciem są również znajomi i rodzeństwo. – Dorastałam w szczęśliwej rodzinie. Mam wspaniałą starszą siostrę i kochanego młodszego brata – opowiada mieszkająca dziś w Grecji w Salonikach Karolina.

To właśnie jej bliscy organizują w najbliższym czasie w Głuchołazach i okolicach akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Każdy kto znajdzie chwilę, żeby się zarejestrować może uratować życie Karoline albo innym pacjentom walczącym z nowotworami krwi.

Pomóż Karoline i innym chorym na nowotwory krwi

Każdy kto zarejestruje się jako potencjalny Dawca szpiku może pomóc wrócić Karolinie do zdrowia albo uratować życie innej osoby zmagającej się z nowotworem krwi. – Najpiękniej jest oddać część siebie. To nic nie kosztuje, a może podarować życie – mówi Karolina.

Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku jest prosta, szybka i bezpłatna.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, która jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Rejestracja w ogólnodostępnym punkcie rejestracyjnym jest prosta, szybka i bezpłatna.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
  • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

Nadchodzące wydarzenia